We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik AM45-12X18X3.5F WIPER FKM COVERED METAL D STYLE FKM 90 DURO WIPER METRIC
MODEL AM45-12X18X3.5F
This vendor has a minimum order quantity of 5. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Brand Minimum Order Quantity: 5
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Domestic/Import
Import
Durometer
90
Height
4 mm
I.D.
12 mm
Material
FKM
O.D.
18 mm
Series
AM45
Temperature Rating
-30 to 110 deg C
Type
Single-Acting
Width
3.5 mm
Dichtomatik Dichtomatik AM45-12X18X3.5F
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > Wiper Rings
DICHTOMATIK Wiper Ring, Single-Acting, Series: AM45, 12 mm ID, 18 mm OD, 90 Durometer, 3.5 mm Width, 4 mm Height, -30 to 110 deg C, FKM, Black, Import
Features:
- Works well against dirt, dust and moist environments
- The AM45 is reinforced by a metal ring which is vulcanized into the elastomer body
- The AM45 wiper can be installed in an axially accessible housing
- Nitrile wipers are used in the light to medium operating range due to their elastic characteristics
Specs:
| Durometer | 90 |
|---|---|
| Temperature Rating | -30 to 110 deg C |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 12 mm |
| Outside Diameter | 18 mm |
| Height | 4 mm |
| Material | FKM |
| Color | Black |
| Width | 3.5 mm |
| Type | Single-Acting |
| Series | AM45 |
Certifications/Standards:
ISO 9001 Certified
SKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read more| Brand | Dixon |
| Model | RST200NOS |
| Brand | MagPowr |
| Model | LTS25FREC12M |
| Brand | Linn Gear |
| Model | R27X2.562 |
| Brand | Cortina |
| Model | 07-800-4000-L |
| Brand | Fenner Industrial Motion |
| Model | V2B6280 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | ARS202-010D1NR |
SKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/