K02-120X100X12.5
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik K02-120X100X12.5 is an NBR (Nitrile Butadiene Rubber) impregnated fabric piston seal for hydraulic cylinder applications. Dimensions: 120mm outer diameter, 100mm inner diameter, 12.5mm height. Operating temperature range: -40°F to +250°F (-40°C to +121°C). Suitable for high-pressure piston sealing in hydraulic systems.
MODEL K02-120X100X12.5
BRAND
SKU
UOM
each
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
I.D.
100 mm
Material
Nitrile Rubber
O.D.
120 mm
Series
K02
Width
12.5 mm
Dichtomatik Dichtomatik K02-120X100X12.5
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Hydraulic Actuator Seals > Hydraulic Rod & Piston Seals
DICHTOMATIK Piston Seal, Series: K02, 100 mm Inside Dia, 120 mm Outside Dia, 12.5 mm Width, Nitrile Rubber-F
Features:
Specs:
Inside Diameter100 mm
Outside Diameter120 mm
MaterialNitrile Rubber
Width12.5 mm