K04-135X122.8X7.5
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik K04-135X122.8X7.5 is a 40% bronze-filled PTFE piston seal with an NBR 70 Shore A O-ring energizer. Designed for hydraulic cylinder applications, it provides low friction and high wear resistance. Dimensions: 135mm outer diameter, 122.8mm inner diameter, 7.5mm height. PTFE temperature range: -100°F to +500°F.
MODEL K04-135X122.8X7.5
BRAND
SKU
UOM
each
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
I.D.
122.8 mm
Material
Bronze Filled PTFE
O.D.
135 mm
Series
K04
Width
7.5 mm
Dichtomatik Dichtomatik K04-135X122.8X7.5
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Hydraulic Actuator Seals > Hydraulic Rod & Piston Seals
DICHTOMATIK Piston Seal, Series: K04, 122.8 mm Inside Dia, 135 mm Outside Dia, 7.5 mm Width, Bronze Filled PTFE
Features:
  • PTFE has very good slide characteristics and can be used in a wide range of temperatures
  • In addition, PTFE exhibits nearly unlimited resistance to chemicals, ozone and aging
Specs:
  • Inside Diameter: 122.8 mm
  • Outside Diameter: 135 mm
  • Material: Bronze Filled PTFE
  • Width: 7.5 mm