K22-180X163X26.5
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik K22-180X163X26.5 is a four piece piston seal constructed from NBR impregnated fabric, NBR, and POM. Designed for hydraulic cylinder applications, it provides reliable sealing in piston groove configurations. Dimensions: 180mm outer diameter, 163mm inner diameter, 26.5mm height. Operating temperature range: -40°F to +250°F.
MODEL K22-180X163X26.5
BRAND
SKU
UOM
each
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Durometer
80
I.D.
163 mm
Material
Nitrile Rubber
O.D.
180 mm
Series
KK22
Temperature Rating
-30 to 100 deg C
Type
Double-Acting
Width
26.5 mm
Dichtomatik Dichtomatik K22-180X163X26.5
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Hydraulic Actuator Seals > Hydraulic Rod & Piston Seals
DICHTOMATIK Piston Seal, Double-Acting, Series: KK22, 163 mm Inside Dia, 180 mm Outside Dia, 26.5 mm Width, 80 Durometer, -30 to 100 deg C, Nitrile Rubber, Black
Features:
Specs:
  • Durometer: 80
  • Temperature Rating: -30 to 100 deg C
  • Inside Diameter: 163 mm
  • Outside Diameter: 180 mm
  • Material: Nitrile Rubber
  • Color: Black
  • Width: 26.5 mm