The Dichtomatik K30-370X345.5X8.1 is a PTFE square cap piston seal with an NBR 70 durometer O-ring energizer. Designed for hydraulic cylinder applications, it measures 370mm outer diameter, 345.5mm inner diameter, and 8.1mm height. PTFE provides a temperature range of -100°F to +500°F (-73°C to +260°C). This seal offers low friction and high wear resistance for reciprocating piston sealing.
MODEL 67076741
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Light Green
Durometer
00A
I.D.
345.5 mm
Material
Bronze Filled PTFE
O.D.
370 mm
Series
K30
Temperature Rating
-30 to 100 deg C
Type
Double Acting
Width
8.1 mm
Dichtomatik Dichtomatik K30-370X345.5X8.1
UPC: | UNSPSC: 31160000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Hydraulic Actuator Seals > Hydraulic Rod & Piston Seals
DICHTOMATIK Piston Seal, Double Acting, Series: K30, 345.5 mm Inside Dia, 370 mm Outside Dia, 8.1 mm Width, 00A Durometer, -30 to 100 deg C, Bronze Filled PTFE, Light Green
Features:
  • Z suitable for 2-sided pressure load
  • POR designed PTFE seal with an O-ring energising element
  • 30 profile
Specs:
  • Durometer: 00A
  • Temperature Rating: -30 to 100 deg C
  • Inside Diameter: 345.5 mm
  • Outside Diameter: 370 mm
  • Material: Bronze Filled PTFE
  • Color: Light Green
  • Width: 8.1 mm