K31-165X149.9X6.3
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik K31-165X149.9X6.3 is a 40 percent bronze filled PTFE step cut piston seal with an NBR 70 Shore A O-ring energizer. Designed for hydraulic cylinder applications, it provides reliable sealing in piston groove configurations. Dimensions: 165mm outer diameter, 149.9mm inner diameter, 6.3mm width. PTFE material offers a temperature range of -100°F to +500°F.
MODEL K31-165X149.9X6.3
BRAND
SKU
UOM
each
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Green
I.D.
149.9 mm
Material
Bronze Filled PTFE
O.D.
165 mm
Series
KPOR31
Temperature Rating
-30 to 100 deg C
Type
Single-Acting
Width
6.3 mm
Dichtomatik Dichtomatik K31-165X149.9X6.3
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Hydraulic Actuator Seals > Hydraulic Rod & Piston Seals
DICHTOMATIK Buffer Piston Seal, Single-Acting, Series: KPOR31, 149.9 mm Inside Dia, 165 mm Outside Dia, 6.3 mm Width, -30 to 100 deg C, Bronze Filled PTFE, Green
Features:
  • The standard for this design is a PTFE-Bronze/NBR 70 combination
  • Sufficient guiding of the piston using suitable guide elements is necessary
Specs:
Temperature Rating-30 to 100 deg C
Inside Diameter149.9 mm
Outside Diameter165 mm
MaterialBronze Filled PTFE
ColorGreen
Width6.3 mm