MA21-15X30X10
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik MA21-15X30X10 is a Nitrile (NBR) 90 Shore A symmetrical U-cup piston seal for hydraulic cylinder applications. Dimensions: 15mm x 30mm x 10mm. Operating temperature range: -40°F to +250°F (-40°C to +121°C). Provides reliable sealing in piston groove configurations.
MODEL MA21-15X30X10
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Brand Minimum Order Quantity: 19
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
U-Shape
Domestic/Import
Import
Durometer
90
I.D.
15 mm
Material
NBR
O.D.
30 mm
Series
MA21
Temperature Rating
-40 to 212 deg F
Width
10 mm
Dichtomatik Dichtomatik MA21-15X30X10
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > U-Cups
DICHTOMATIK U-Cup Seal, Series: MA21, 15 mm ID, 30 mm OD, 90 Durometer, 10 mm Width, U-Shape Cross Section, -40 to 212 deg F, NBR, Import
Features:
  • Easy assembly: Stretches or snaps into place resulting in lower assembly costs
  • 2300 psi pressure rating
Specs:
Cross Section ShapeU-Shape
Durometer90
Temperature Rating-40 to 212 deg F
Domestic/ImportImport
Inside Diameter15 mm
Outside Diameter30 mm
MaterialNBR
Width10 mm