MA21-22X34X6
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik MA21-22X34X6 is a Nitrile (NBR) 90 Shore A symmetrical U-cup piston seal for hydraulic cylinder applications. Dimensions: 22mm x 34mm x 6mm. Operating temperature range: -40°F to +250°F (-40°C to +121°C). Provides reliable sealing in piston groove configurations.
MODEL MA21-22X34X6
BRAND
SKU
UOM
Call for Pricing - 888-671-2883
Brand Minimum Order Quantity: 17
Cross Section Shape
U-Shape
Domestic/Import
Import
I.D.
22 mm
Material
NBR
O.D.
34 mm
Series
MA21
Temperature Rating
-40 to 212 deg F
Width
6 mm
Dichtomatik Dichtomatik MA21-22X34X6
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > U-Cups
DICHTOMATIK U-Cup Seal, Series: MA21, 22 mm ID, 34 mm OD, 90 Durometer, 6 mm Width, U-Shape Cross Section, -40 to 212 deg F, NBR, Import
Features:
  • Easy assembly: Stretches or snaps into place resulting in lower assembly costs
  • 2300 psi pressure rating
Specs:
  • Cross Section Shape: U-Shape
  • Durometer: 90
  • Temperature Rating: -40 to 212 deg F
  • Domestic/Import: Import
  • Inside Diameter: 22 mm
  • Outside Diameter: 34 mm
  • Material: NBR
  • Width: 6 mm