We never sell your data to third parties
Dichtomatik MA21-500X530X25 NBR 90 Shore A symmetrical U-cup piston seal for hydraulic cylinder applications. Dimensions: 500mm x 530mm x 25mm. Operating temperature range: -40°F to +250°F (-40°C to +121°C). Provides reliable sealing in piston groove configurations.
MODEL MA21-500X530X25
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
U-Shape
Domestic/Import
Import
Durometer
90
I.D.
500 mm
Material
NBR
O.D.
530 mm
Series
MA21
Temperature Rating
-40 to 212 deg F
Width
25 mm
Dichtomatik Dichtomatik MA21-500X530X25
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > U-Cups
DICHTOMATIK U-Cup Seal, Series: MA21, 500 mm ID, 530 mm OD, 90 Durometer, 25 mm Width, U-Shape Cross Section, -40 to 212 deg F, NBR, Import
Features:
- Low friction performance in rod or piston applications assures easy movement without excessive drag
- Easy assembly: Stretches or snaps into place resulting in lower assembly costs
- 2300 psi pressure rating
Specs:
| Cross Section Shape | U-Shape |
|---|---|
| Durometer | 90 |
| Temperature Rating | -40 to 212 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 500 mm |
| Outside Diameter | 530 mm |
| Material | NBR |
| Width | 25 mm |
| Series | MA21 |
Packaging:
SKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read moreSKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read more| Brand | NTN Bearing |
| Model | E-4R16426CSAPX1 |
| Brand | NSK Bearings |
| Model | N1922MRKRCC0P4 |
SKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read moreSKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/