We never sell your data to third parties
Dichtomatik MA21-6X12X7 NBR (Nitrile Butadiene Rubber) 90 Shore A symmetrical U-cup piston seal for hydraulic cylinder applications. Dimensions: 6mm x 12mm x 7mm. Temperature range: -40°F to +250°F (-40°C to +121°C). Provides reliable sealing in piston groove configurations.
MODEL 67189622
This vendor has a minimum order quantity of 11. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (3 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$5.08 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(3 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 11
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
U-Shape
Domestic/Import
Import
Durometer
90
I.D.
6 mm
Material
NBR
O.D.
12 mm
Series
MA21
Temperature Rating
-40 to 212 deg F
Width
7 mm
Dichtomatik Dichtomatik MA21-6X12X7
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > U-Cups
DICHTOMATIK U-Cup Seal, Series: MA21, 6 mm ID, 12 mm OD, 90 Durometer, 7 mm Width, U-Shape Cross Section, -40 to 212 deg F, NBR, Import
Features:
- Low friction performance in rod or piston applications assures easy movement without excessive drag
- Easy assembly: Stretches or snaps into place resulting in lower assembly costs
- 2300 psi pressure rating
Specs:
| Cross Section Shape | U-Shape |
|---|---|
| Durometer | 90 |
| Temperature Rating | -40 to 212 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 6 mm |
| Outside Diameter | 12 mm |
| Material | NBR |
| Width | 7 mm |
| Series | MA21 |
Packaging:
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 500J14 |
| Brand | HubCity |
| Model | 0220-03426 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/