We never sell your data to third parties
Dichtomatik MA23-125X110X10 NBR 90 Shore A piston seal for hydraulic cylinder applications. Dimensions: 125mm x 110mm x 10mm. Temperature range: -40°F to +250°F (-40°C to +121°C). Provides reliable sealing in hydraulic piston groove configurations.
MODEL 67189224
This vendor has a minimum order quantity of 4. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$15.70 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 4
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
U
Durometer
90
I.D.
110 mm
Material
Nitrile Rubber
O.D.
125 mm
Series
MA23
Temperature Rating
-40 to 100 deg C
Width
10 mm
Dichtomatik Dichtomatik MA23-125X110X10
UPC: | UNSPSC: 31410200 | GTIN:
Gaskets & Packing > Hydraulic Actuator Seals > Hydraulic U-Cups
DICHTOMATIK U-Cup Seal, Series: MA23, 110 mm Inside Dia, 125 mm Outside Dia, 90 Durometer, 10 mm Width, U Cross Section, -40 to 100 deg C, Nitrile Rubber
Features:
- Low friction performance in rod or piston applications assures easy movement without excessive drag
- Easy assembly - stretches or snaps into place resulting in lower assembly costs
Specs:
| Cross Section Shape | U |
|---|---|
| Durometer | 90 |
| Temperature Rating | -40 to 100 deg C |
| Inside Diameter | 110 mm |
| Outside Diameter | 125 mm |
| Material | Nitrile Rubber |
| Width | 10 mm |
| Series | MA23 |
Packaging:
SKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read more| Brand | PEER Bearing |
| Model | POS15027531TB-S |
| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | KF20004 |
SKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/