MA23-125X115X7.2
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik MA23-125X115X7.2 is a Nitrile (NBR) 90 durometer piston seal for hydraulic cylinder applications. Dimensions: 125mm outer diameter, 115mm inner diameter, 7.2mm height. Operating temperature range: -40°F to +250°F (-40°C to +121°C). Suitable for use in hydraulic piston groove configurations.
MODEL MA23-125X115X7.2
BRAND
SKU
UOM
Call for Pricing - 888-671-2883
Brand Minimum Order Quantity: 5
Cross Section Shape
U
I.D.
115 mm
Material
Nitrile Rubber
O.D.
125 mm
Series
MA23
Temperature Rating
-40 to 100 deg C
Width
7.2 mm
Dichtomatik Dichtomatik MA23-125X115X7.2
UPC: | UNSPSC: 31410200 | GTIN:
Gaskets & Packing > Hydraulic Actuator Seals > Hydraulic U-Cups
DICHTOMATIK U-Cup Seal, Series: MA23, 115 mm Inside Dia, 125 mm Outside Dia, 90 Durometer, 7.2 mm Width, U Cross Section, -40 to 100 deg C, Nitrile Rubber
Specs:
Cross Section ShapeU
Durometer90
Temperature Rating-40 to 100 deg C
Inside Diameter115 mm
Outside Diameter125 mm
MaterialNitrile Rubber
Width7.2 mm