We never sell your data to third parties
Dichtomatik MA24-18X25X4.5 NBR (Nitrile) 90 Shore A piston seal for hydraulic cylinder applications. Dimensions: 18mm x 25mm x 4.5mm. Operating temperature range: -40°F to +250°F (-40°C to +121°C). Provides reliable sealing in hydraulic piston groove configurations.
MODEL 67061518
This vendor has a minimum order quantity of 12. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$4.72 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 12
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
U
Durometer
90
I.D.
18 mm
Material
Nitrile Rubber
O.D.
25 mm
Series
MA24
Temperature Rating
-40 to 100 deg C
Width
4.5 mm
Dichtomatik Dichtomatik MA24-18X25X4.5
UPC: | UNSPSC: 31410200 | GTIN:
Gaskets & Packing > Hydraulic Actuator Seals > Hydraulic U-Cups
DICHTOMATIK U-Cup Seal, Series: MA24, 18 mm Inside Dia, 25 mm Outside Dia, 90 Durometer, 4.5 mm Width, U Cross Section, -40 to 100 deg C, Nitrile Rubber
Features:
- Low friction performance in rod or piston applications assures easy movement without excessive drag
- Easy assembly - stretches or snaps into place resulting in lower assembly costs
Specs:
| Cross Section Shape | U |
|---|---|
| Durometer | 90 |
| Temperature Rating | -40 to 100 deg C |
| Inside Diameter | 18 mm |
| Outside Diameter | 25 mm |
| Material | Nitrile Rubber |
| Width | 4.5 mm |
| Series | MA24 |
Packaging:
SKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read more| Brand | HubCity |
| Model | 0230-03152 |
SKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/