We never sell your data to third parties
Dichtomatik MA24-30X40X7 NBR (Nitrile Butadiene Rubber) 90 durometer piston seal for hydraulic cylinder applications. Dimensions: 30mm x 40mm x 7mm. Operating temperature range: -40°F to +250°F (-40°C to +121°C). Provides reliable sealing in hydraulic piston groove configurations.
MODEL 67188488
This vendor has a minimum order quantity of 10. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (3 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$5.23 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(3 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 10
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
U
Durometer
90
I.D.
30 mm
Material
Nitrile Rubber
O.D.
40 mm
Series
MA24
Temperature Rating
-40 to 100 deg C
Width
7 mm
Dichtomatik Dichtomatik MA24-30X40X7
UPC: | UNSPSC: 31410200 | GTIN:
Gaskets & Packing > Hydraulic Actuator Seals > Hydraulic U-Cups
DICHTOMATIK U-Cup Seal, Series: MA24, 30 mm Inside Dia, 40 mm Outside Dia, 90 Durometer, 7 mm Width, U Cross Section, -40 to 100 deg C, Nitrile Rubber
Features:
- Low friction performance in rod or piston applications assures easy movement without excessive drag
- Easy assembly - stretches or snaps into place resulting in lower assembly costs
Specs:
| Cross Section Shape | U |
|---|---|
| Durometer | 90 |
| Temperature Rating | -40 to 100 deg C |
| Inside Diameter | 30 mm |
| Outside Diameter | 40 mm |
| Material | Nitrile Rubber |
| Width | 7 mm |
| Series | MA24 |
Packaging:
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/