We never sell your data to third parties
Dichtomatik MA24-56X68X8.5 NBR (Nitrile) 90 Shore A rod seal for hydraulic cylinder applications. Dimensions: 56mm x 68mm x 8.5mm. Operating temperature range: -40°F to +250°F (-40°C to +121°C). Provides reliable sealing in rod groove configurations.
MODEL MA24-56X68X8.5
This vendor has a minimum order quantity of 9. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Brand Minimum Order Quantity: 9
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
U
Durometer
90
I.D.
56 mm
Material
Nitrile Rubber
O.D.
68 mm
Series
MA24
Temperature Rating
-40 to 100 deg C
Width
8.5 mm
Dichtomatik Dichtomatik MA24-56X68X8.5
UPC: | UNSPSC: 31410200 | GTIN:
Gaskets & Packing > Hydraulic Actuator Seals > Hydraulic U-Cups
DICHTOMATIK U-Cup Seal, Series: MA24, 56 mm Inside Dia, 68 mm Outside Dia, 90 Durometer, 8.5 mm Width, U Cross Section, -40 to 100 deg C, Nitrile Rubber
Features:
- Low friction performance in rod or piston applications assures easy movement without excessive drag
- Easy assembly - stretches or snaps into place resulting in lower assembly costs
Specs:
| Cross Section Shape | U |
|---|---|
| Durometer | 90 |
| Temperature Rating | -40 to 100 deg C |
| Inside Diameter | 56 mm |
| Outside Diameter | 68 mm |
| Material | Nitrile Rubber |
| Width | 8.5 mm |
| Series | MA24 |
Packaging:
SKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read moreSKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read moreSKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read more| Brand | Bonfiglioli |
| Model | M00680150195 |
| Brand | WEG |
| Model | 00536XT3H184TC |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | NUP 208 ECP |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | FY-115 |
SKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read moreSKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read moreSKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/