We never sell your data to third parties
Dichtomatik MA25-160X175X7.5 polyurethane piston seal for hydraulic cylinder applications. Dimensions: 160mm x 175mm x 7.5mm. Operating temperature range: -30°F to +200°F (-34°C to +93°C). Provides reliable sealing in hydraulic piston groove configurations.
MODEL 67038529
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$32.98 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
U-Shape
Domestic/Import
Import
Durometer
92
I.D.
160 mm
Material
Thermoplastic Polyurethane
O.D.
175 mm
Series
MA25
Temperature Rating
-40 to 212 deg F
Type
Symmetrical
Width
7.5 mm
Dichtomatik Dichtomatik MA25-160X175X7.5
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > U-Cups
DICHTOMATIK U-Cup Seal, Symmetrical, Series: MA25, 160 mm ID, 175 mm OD, 92 Durometer, 7.5 mm Width, U-Shape Cross Section, -40 to 212 deg F, Thermoplastic Polyurethane, Import
Features:
- Wear resistance
- Resistance to pressure
- Abrasion resistance
- Hydrolysis resistance
- Extrusion resistance
- Oil resistance
- Compression set resistance
- Ease of installation
- 4300 psi pressure rating
Specs:
| Cross Section Shape | U-Shape |
|---|---|
| Durometer | 92 |
| Temperature Rating | -40 to 212 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 160 mm |
| Outside Diameter | 175 mm |
| Material | Thermoplastic Polyurethane |
| Width | 7.5 mm |
| Type | Symmetrical |
| Series | MA25 |
Packaging:
SKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read moreSKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read more| Brand | Harwal |
| Model | 14 x 30 x 05U41 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 75022233 |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | B932C012018-13 |
| Brand | Pyramex |
| Model | RVZ3110M |
SKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read moreSKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/