We never sell your data to third parties
Dichtomatik MA25-180X200X16 polyurethane piston seal for hydraulic cylinder applications. Dimensions: 180mm x 200mm x 16mm. This symmetrical U-cup seal provides reliable sealing in piston groove configurations. Temperature range: -30°F to +200°F (-34°C to +93°C).
MODEL MA25-180X200X16
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
U-Shape
Domestic/Import
Import
Durometer
92
I.D.
181 mm
Material
Thermoplastic Polyurethane
O.D.
200 mm
Series
MA25
Temperature Rating
-40 to 212 deg F
Type
Symmetrical
Width
16 mm
Dichtomatik Dichtomatik MA25-180X200X16
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > U-Cups
DICHTOMATIK U-Cup Seal, Symmetrical, Series: MA25, 181 mm ID, 200 mm OD, 92 Durometer, 16 mm Width, U-Shape Cross Section, -40 to 212 deg F, Thermoplastic Polyurethane, Import
Features:
- Wear resistance
- Resistance to pressure
- Abrasion resistance
- Hydrolysis resistance
- Extrusion resistance
- Oil resistance
- Compression set resistance
- Ease of installation
- 4300 psi pressure rating
Specs:
| Cross Section Shape | U-Shape |
|---|---|
| Durometer | 92 |
| Temperature Rating | -40 to 212 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 181 mm |
| Outside Diameter | 200 mm |
| Material | Thermoplastic Polyurethane |
| Width | 16 mm |
| Type | Symmetrical |
| Series | MA25 |
Packaging:
SKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read moreSKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreSKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read more| Brand | Bonfiglioli |
| Model | 2F451003410001 |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | RNA 6916 |
| Brand | INA Bearing |
| Model | VSA200414N |
| Brand | Boston Gear |
| Model | HFHMB732-75KEZT-B5-H1-P23 |
SKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read moreSKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreSKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/