We never sell your data to third parties
Dichtomatik MA25-40X50X6 polyurethane piston seal for hydraulic cylinder applications. Dimensions: 40mm x 50mm x 6mm. Temperature range: -30°F to +200°F (-34°C to +93°C). Provides reliable sealing in hydraulic piston groove configurations.
MODEL MA25-40X50X6
This vendor has a minimum order quantity of 10. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Brand Minimum Order Quantity: 10
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
U-Shape
Domestic/Import
Import
Durometer
92
I.D.
40 mm
Material
Thermoplastic Polyurethane
O.D.
50 mm
Series
MA25
Temperature Rating
-40 to 212 deg F
Type
Symmetrical
Width
6 mm
Dichtomatik Dichtomatik MA25-40X50X6
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > U-Cups
DICHTOMATIK U-Cup Seal, Symmetrical, Series: MA25, 40 mm ID, 50 mm OD, 92 Durometer, 6 mm Width, U-Shape Cross Section, -40 to 212 deg F, Thermoplastic Polyurethane, Import
Features:
- Wear resistance
- Resistance to pressure
- Abrasion resistance
- Hydrolysis resistance
- Extrusion resistance
- Oil resistance
- Compression set resistance
- Ease of installation
- 4300 psi pressure rating
Specs:
| Cross Section Shape | U-Shape |
|---|---|
| Durometer | 92 |
| Temperature Rating | -40 to 212 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 40 mm |
| Outside Diameter | 50 mm |
| Material | Thermoplastic Polyurethane |
| Width | 6 mm |
| Type | Symmetrical |
| Series | MA25 |
Packaging:
| Brand | Century |
| Model | C490 |
| Brand | PIP |
| Model | KS900-EA/L |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/