We never sell your data to third parties
Dichtomatik MA25-55006250-375 polyurethane symmetrical U-cup seal for hydraulic cylinder piston and rod applications. Bore 5.500 in, OD 6.250 in, height 0.375 in. Polyurethane material provides excellent wear resistance and sealing performance from -30°F to +200°F.
MODEL MA25-55006250-375
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
U-Shape
Domestic/Import
Import
Durometer
92
I.D.
5-1/2 in
Material
Thermoplastic Polyurethane
O.D.
6-1/4 in
Series
MA25
Temperature Rating
-40 to 212 deg F
Type
Symmetrical
Width
3/8 in
Dichtomatik Dichtomatik MA25-55006250-375
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > U-Cups
DICHTOMATIK U-Cup Seal, Symmetrical, Series: MA25, 5-1/2 in ID, 6-1/4 in OD, 92 Durometer, 3/8 in Width, U-Shape Cross Section, -40 to 212 deg F, Thermoplastic Polyurethane, Import
Features:
- Wear resistance
- Resistance to pressure
- Abrasion resistance
- Hydrolysis resistance
- Extrusion resistance
- Oil resistance
- Compression set resistance
- Ease of installation
- 4300 psi pressure rating
Specs:
| Cross Section Shape | U-Shape |
|---|---|
| Durometer | 92 |
| Temperature Rating | -40 to 212 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 5-1/2 in |
| Outside Diameter | 6-1/4 in |
| Material | Thermoplastic Polyurethane |
| Width | 3/8 in |
| Type | Symmetrical |
| Series | MA25 |
Packaging:
SKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read more| Brand | Bonfiglioli |
| Model | 2G20011241 |
| Brand | SIEGMA |
| Model | 5IK60RGN-EFT/5GN15K |
| Brand | Harwal |
| Model | 42 x 55 x 08ADLV |
SKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/