We never sell your data to third parties
Dichtomatik MA25-55X80X18 polyurethane symmetrical U-cup piston seal for hydraulic cylinder applications. Dimensions: 55mm x 80mm x 18mm. Operating temperature range -30°F to +200°F (-34°C to +93°C). Provides reliable sealing in piston groove configurations.
MODEL 67067853
This product has a minimum order quantity of (77 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$8.49 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(77 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
U-Shape
Domestic/Import
Import
Durometer
92
I.D.
55 mm
Material
Thermoplastic Polyurethane
O.D.
80 mm
Series
MA25
Temperature Rating
-40 to 212 deg F
Type
Symmetrical
Width
18 mm
Dichtomatik Dichtomatik MA25-55X80X18
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > U-Cups
DICHTOMATIK U-Cup Seal, Symmetrical, Series: MA25, 55 mm ID, 80 mm OD, 92 Durometer, 18 mm Width, U-Shape Cross Section, -40 to 212 deg F, Thermoplastic Polyurethane, Import
Features:
- Wear resistance
- Resistance to pressure
- Abrasion resistance
- Hydrolysis resistance
- Extrusion resistance
- Oil resistance
- Compression set resistance
- Ease of installation
- 4300 psi pressure rating
Specs:
| Cross Section Shape | U-Shape |
|---|---|
| Durometer | 92 |
| Temperature Rating | -40 to 212 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 55 mm |
| Outside Diameter | 80 mm |
| Material | Thermoplastic Polyurethane |
| Width | 18 mm |
| Type | Symmetrical |
| Series | MA25 |
Packaging:
| Brand | SKF Bearing |
| Model | NU 320 ECM |
| Brand | Harwal |
| Model | 40 x 48 x 5.8U41 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/