We never sell your data to third parties
Dichtomatik MA28-25002125-312 polyurethane 92 durometer piston seal for hydraulic cylinder applications. Bore diameter 2.500 in, groove diameter 2.125 in, width 0.312 in. Temperature range -30°F to +200°F. Provides reliable sealing in hydraulic piston groove configurations.
MODEL 67159037
This product has a minimum order quantity of (90 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$7.18 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(90 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
U-Shape
Domestic/Import
Import
Durometer
92
I.D.
2-1/8 in
Material
Thermoplastic Polyurethane
O.D.
2-1/2 in
Series
MA28
Temperature Rating
-40 to 212 deg F
Type
Asymmetrical
Width
5/16 in
Dichtomatik Dichtomatik MA28-25002125-312
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > U-Cups
DICHTOMATIK U-Cup Seal, Asymmetrical, Series: MA28, 2-1/8 in ID, 2-1/2 in OD, 92 Durometer, 5/16 in Width, U-Shape Cross Section, -40 to 212 deg F, Thermoplastic Polyurethane, Import
Features:
- Wear resistance
- Resistance to pressure
- Abrasion resistance
- Hydrolysis resistance
- Extrusion resistance
- Oil resistance
- Compression set resistance
- Ease of installation
- 6000 psi pressure rating
Specs:
| Cross Section Shape | U-Shape |
|---|---|
| Durometer | 92 |
| Temperature Rating | -40 to 212 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 2-1/8 in |
| Outside Diameter | 2-1/2 in |
| Material | Thermoplastic Polyurethane |
| Width | 5/16 in |
| Type | Asymmetrical |
| Series | MA28 |
Packaging:
SKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreSKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read more| Brand | SMC |
| Model | VFS2120-3DZ-02T |
| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | XP7/52C |
SKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreSKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/