We never sell your data to third parties
Dichtomatik MA28-60005250-625 polyurethane 92 durometer piston seal for hydraulic cylinder applications. This inch-sized seal provides reliable sealing in piston groove configurations. Suitable for use in hydraulic and pneumatic systems. Temperature range: -30°F to +200°F.
MODEL MA28-60005250-625
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
U-Shape
Domestic/Import
Import
Durometer
92
I.D.
5-1/4 in
Material
Thermoplastic Polyurethane
O.D.
6 in
Series
MA28
Temperature Rating
-40 to 212 deg F
Type
Asymmetrical
Width
5/8 in
Dichtomatik Dichtomatik MA28-60005250-625
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > U-Cups
DICHTOMATIK U-Cup Seal, Asymmetrical, Series: MA28, 5-1/4 in ID, 6 in OD, 92 Durometer, 5/8 in Width, U-Shape Cross Section, -40 to 212 deg F, Thermoplastic Polyurethane, Import
Features:
- Wear resistance
- Resistance to pressure
- Abrasion resistance
- Hydrolysis resistance
- Extrusion resistance
- Oil resistance
- Compression set resistance
- Ease of installation
- 6000 psi pressure rating
Specs:
| Cross Section Shape | U-Shape |
|---|---|
| Durometer | 92 |
| Temperature Rating | -40 to 212 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 5-1/4 in |
| Outside Diameter | 6 in |
| Material | Thermoplastic Polyurethane |
| Width | 5/8 in |
| Type | Asymmetrical |
| Series | MA28 |
Packaging:
| Brand | MRC Bearing |
| Model | CPB107ZML |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 75022256 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/