We never sell your data to third parties
Dichtomatik MA28-80X70X8 polyurethane 92 durometer piston seal for hydraulic cylinder applications. Dimensions: 80mm x 70mm x 8mm. Operating temperature range: -30°F to +200°F (-34°C to +93°C). Provides reliable sealing in piston groove configurations.
MODEL 67065931
This product has a minimum order quantity of (83 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$7.83 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(83 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
U-Shape
Domestic/Import
Import
Durometer
92
I.D.
70 mm
Material
Thermoplastic Polyurethane
O.D.
80 mm
Series
MA28
Temperature Rating
-40 to 212 deg F
Type
Asymmetrical
Width
8 mm
Dichtomatik Dichtomatik MA28-80X70X8
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > U-Cups
DICHTOMATIK U-Cup Seal, Asymmetrical, Series: MA28, 70 mm ID, 80 mm OD, 92 Durometer, 8 mm Width, U-Shape Cross Section, -40 to 212 deg F, Thermoplastic Polyurethane, Import
Features:
- Wear resistance
- Resistance to pressure
- Abrasion resistance
- Hydrolysis resistance
- Extrusion resistance
- Oil resistance
- Compression set resistance
- Ease of installation
- 6000 psi pressure rating
Specs:
| Cross Section Shape | U-Shape |
|---|---|
| Durometer | 92 |
| Temperature Rating | -40 to 212 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 70 mm |
| Outside Diameter | 80 mm |
| Material | Thermoplastic Polyurethane |
| Width | 8 mm |
| Type | Asymmetrical |
| Series | MA28 |
Packaging:
| Brand | Mako Products |
| Model | NC6A2M2F |
| Brand | Harwal |
| Model | 1.750 x 2.250 x .188BV |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/