MA30-130X140X13.5
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik MA30-130X140X13.5 is a polyurethane piston seal for hydraulic cylinder applications. Dimensions: 130mm x 140mm x 13.5mm. Operating temperature range: -30°F to +200°F (-34°C to +93°C). Provides reliable sealing in hydraulic piston groove configurations.
MODEL MA30-130X140X13.5
BRAND
SKU
UOM
each
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
U-Shape
Domestic/Import
Import
Durometer
92
I.D.
130 mm
Material
Thermoplastic Polyurethane
O.D.
140 mm
Series
MA30
Temperature Rating
-40 to 212 deg F
Type
Asymmetrical Single Lip
Width
13.5 mm
Dichtomatik Dichtomatik MA30-130X140X13.5
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > U-Cups
DICHTOMATIK U-Cup Seal, Asymmetrical Single Lip, Series: MA30, 130 mm ID, 140 mm OD, 92 Durometer, 13.5 mm Width, U-Shape Cross Section, -40 to 212 deg F, Thermoplastic Polyurethane, Import
Features:
  • Wear resistance
  • Resistance to pressure
  • Abrasion resistance
  • Hydrolysis resistance
  • Extrusion resistance
  • Oil resistance
  • Compression set resistance
  • Ease of installation
  • 6000 psi pressure rating
Specs:
Cross Section ShapeU-Shape
Durometer92
Temperature Rating-40 to 212 deg F
Domestic/ImportImport
Inside Diameter130 mm
Outside Diameter140 mm
MaterialThermoplastic Polyurethane
Width13.5 mm