MA30-250X270X12
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik MA30-250X270X12 is a polyurethane piston seal for hydraulic cylinder applications. Dimensions: 250mm x 270mm x 12mm. Operating temperature range: -30°F to +200°F (-34°C to +93°C). Provides reliable sealing in hydraulic piston groove configurations.
MODEL MA30-250X270X12
I.D.
250 mm
O.D.
270 mm
Width
12 mm
Dichtomatik Dichtomatik MA30-250X270X12
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > U-Cups
DICHTOMATIK U-Cup Seal, Asymmetrical Single Lip, Series: MA30, 250 mm ID, 270 mm OD, 92 Durometer, 12 mm Width, U-Shape Cross Section, -40 to 212 deg F, Thermoplastic Polyurethane, Import
  • Ease of installation
  • 6000 psi pressure rating
Domestic/ImportImport
Inside Diameter250 mm
Outside Diameter270 mm
MaterialThermoplastic Polyurethane
Width12 mm