MA30-270X300X18
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik MA30-270X300X18 is a polyurethane piston seal for hydraulic cylinder applications. Dimensions: 270mm x 300mm x 18mm. Operating temperature range -30°F to +200°F (-34°C to +93°C). Provides reliable sealing in hydraulic piston groove configurations.
MODEL MA30-270X300X18
I.D.
270 mm
O.D.
300 mm
Width
18 mm
Dichtomatik Dichtomatik MA30-270X300X18
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > U-Cups
DICHTOMATIK U-Cup Seal, Asymmetrical Single Lip, Series: MA30, 270 mm ID, 300 mm OD, 92 Durometer, 18 mm Width, U-Shape Cross Section, -40 to 212 deg F, Thermoplastic Polyurethane, Import
  • Ease of installation
  • 6000 psi pressure rating
  • Domestic/Import: Import
  • Inside Diameter: 270 mm
  • Outside Diameter: 300 mm
  • Material: Thermoplastic Polyurethane
  • Width: 18 mm