We never sell your data to third parties
Dichtomatik MA30-40X48X5.7 polyurethane piston seal for hydraulic cylinder applications. Dimensions: 40mm x 48mm x 5.7mm. Operating temperature range -30°F to +200°F (-34°C to +93°C). Provides reliable sealing in hydraulic piston groove configurations.
MODEL 16064
This vendor has a minimum order quantity of 5. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Brand Minimum Order Quantity: 5
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
U-Shape
Domestic/Import
Import
Durometer
92
I.D.
40 mm
Material
Thermoplastic Polyurethane
O.D.
48 mm
Series
MA30
Temperature Rating
-40 to 212 deg F
Type
Asymmetrical Single Lip
Width
5.7 mm
Dichtomatik Dichtomatik MA30-40X48X5.7
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > U-Cups
DICHTOMATIK U-Cup Seal, Asymmetrical Single Lip, Series: MA30, 40 mm ID, 48 mm OD, 92 Durometer, 5.7 mm Width, U-Shape Cross Section, -40 to 212 deg F, Thermoplastic Polyurethane, Import
Features:
- Wear resistance
- Resistance to pressure
- Abrasion resistance
- Hydrolysis resistance
- Extrusion resistance
- Oil resistance
- Compression set resistance
- Ease of installation
- 6000 psi pressure rating
Specs:
| Cross Section Shape | U-Shape |
|---|---|
| Durometer | 92 |
| Temperature Rating | -40 to 212 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 40 mm |
| Outside Diameter | 48 mm |
| Material | Thermoplastic Polyurethane |
| Width | 5.7 mm |
| Type | Asymmetrical Single Lip |
| Series | MA30 |
Packaging:
SKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreSKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read more| Brand | Boston Gear |
| Model | F862B-4.4K-B9-M1 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | NVN-2008-B |
SKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreSKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/