We never sell your data to third parties
Dichtomatik MA35-100X115X12 polyurethane piston seal for hydraulic cylinder applications. Dimensions: 100mm x 115mm x 12mm. Operating temperature range -30°F to +200°F (-34°C to +93°C). Provides reliable sealing in hydraulic piston groove configurations.
MODEL 67068074
This vendor has a minimum order quantity of 4. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Brand Minimum Order Quantity: 4
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
U
Durometer
92
I.D.
100 mm
Material
Thermoplastic Polyurethane
O.D.
115 mm
Series
MA35
Temperature Rating
-40 to 100 deg C
Type
Dual-Lip
Width
12 mm
Dichtomatik Dichtomatik MA35-100X115X12
UPC: | UNSPSC: 31410200 | GTIN:
Gaskets & Packing > Hydraulic Actuator Seals > Hydraulic U-Cups
DICHTOMATIK U-Cup Seal, Dual-Lip, Series: MA35, 100 mm Inside Dia, 115 mm Outside Dia, 92 Durometer, 12 mm Width, U Cross Section, -40 to 100 deg C, Thermoplastic Polyurethane
Features:
- Wear resistance
- Resistance to pressure
- Abrasion resistance
- Hydrolysis resistance
- Extrusion resistance
- Oil resistance
- Compression set resistance
- Ease of installation
- Shallow U-cup increases seal squeeze
Specs:
| Cross Section Shape | U |
|---|---|
| Durometer | 92 |
| Temperature Rating | -40 to 100 deg C |
| Inside Diameter | 100 mm |
| Outside Diameter | 115 mm |
| Material | Thermoplastic Polyurethane |
| Width | 12 mm |
| Type | Dual-Lip |
| Series | MA35 |
Packaging:
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 6320LLUC3/EM |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | NU 220 ECP/C3 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 3/5VX750 |
| Brand | Harwal |
| Model | 16 x 28 x 07ADLV |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 324THFCD9026 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/