We never sell your data to third parties
Dichtomatik MA35-60X75X10 polyurethane piston seal for hydraulic cylinder applications. Dimensions: 60mm x 75mm x 10mm. Operating temperature range -30°F to +200°F (-34°C to +93°C). Provides reliable sealing in hydraulic piston groove configurations.
MODEL 67068025
This product has a minimum order quantity of (95 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$6.63 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(95 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
U
Durometer
92
I.D.
60 mm
Material
Thermoplastic Polyurethane
O.D.
75 mm
Series
MA35
Temperature Rating
-40 to 100 deg C
Type
Dual-Lip
Width
10 mm
Dichtomatik Dichtomatik MA35-60X75X10
UPC: | UNSPSC: 31410200 | GTIN:
Gaskets & Packing > Hydraulic Actuator Seals > Hydraulic U-Cups
DICHTOMATIK U-Cup Seal, Dual-Lip, Series: MA35, 60 mm Inside Dia, 75 mm Outside Dia, 92 Durometer, 10 mm Width, U Cross Section, -40 to 100 deg C, Thermoplastic Polyurethane
Features:
- Wear resistance
- Resistance to pressure
- Abrasion resistance
- Hydrolysis resistance
- Extrusion resistance
- Oil resistance
- Compression set resistance
- Ease of installation
- Shallow U-cup increases seal squeeze
Specs:
| Cross Section Shape | U |
|---|---|
| Durometer | 92 |
| Temperature Rating | -40 to 100 deg C |
| Inside Diameter | 60 mm |
| Outside Diameter | 75 mm |
| Material | Thermoplastic Polyurethane |
| Width | 10 mm |
| Type | Dual-Lip |
| Series | MA35 |
Packaging:
SKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read more| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-456285 |
| Brand | Harwal |
| Model | 50 x 62 x 05AOV |
| Brand | Hydraulic Technologies |
| Model | 300625 |
| Brand | Cleveland |
| Model | C89459 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 67110553 |
SKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/