We never sell your data to third parties
Dichtomatik MA35-75X83X8 is a polyurethane piston seal for hydraulic cylinder applications. Dimensions: 75mm x 83mm x 8mm. Operating temperature range -30°F to +200°F (-34°C to +93°C). Provides reliable sealing in hydraulic piston groove configurations.
MODEL MA35-75X83X8
This vendor has a minimum order quantity of 5. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Brand Minimum Order Quantity: 5
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
U
Durometer
92
I.D.
75 mm
Material
Thermoplastic Polyurethane
O.D.
83 mm
Series
MA35
Temperature Rating
-40 to 100 deg C
Type
Dual-Lip
Width
8 mm
Dichtomatik Dichtomatik MA35-75X83X8
UPC: | UNSPSC: 31410200 | GTIN:
Gaskets & Packing > Hydraulic Actuator Seals > Hydraulic U-Cups
DICHTOMATIK U-Cup Seal, Dual-Lip, Series: MA35, 75 mm Inside Dia, 83 mm Outside Dia, 92 Durometer, 8 mm Width, U Cross Section, -40 to 100 deg C, Thermoplastic Polyurethane
Features:
- Wear resistance
- Resistance to pressure
- Abrasion resistance
- Hydrolysis resistance
- Extrusion resistance
- Oil resistance
- Compression set resistance
- Ease of installation
- Shallow U-cup increases seal squeeze
Specs:
| Cross Section Shape | U |
|---|---|
| Durometer | 92 |
| Temperature Rating | -40 to 100 deg C |
| Inside Diameter | 75 mm |
| Outside Diameter | 83 mm |
| Material | Thermoplastic Polyurethane |
| Width | 8 mm |
| Type | Dual-Lip |
| Series | MA35 |
Packaging:
| Brand | Harwal |
| Model | 95 x 112 x 12U41 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | ACP-S8-S6 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/