We never sell your data to third parties
Dichtomatik MA36-75X85X12 polyurethane piston seal for hydraulic cylinder applications. Dimensions: 75mm x 85mm x 12mm. Temperature range: -30°F to +200°F (-34°C to +93°C). Provides reliable sealing in piston groove configurations.
MODEL 67168541
This product has a minimum order quantity of (70 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$9.35 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(70 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
U
Durometer
92
I.D.
75 mm
Material
Thermoplastic Polyurethane
O.D.
85 mm
Series
MA36
Temperature Rating
-40 to 100 deg C
Type
Symmetrical
Width
12 mm
Dichtomatik Dichtomatik MA36-75X85X12
UPC: | UNSPSC: 31410200 | GTIN:
Gaskets & Packing > Hydraulic Actuator Seals > Hydraulic U-Cups
DICHTOMATIK U-Cup Seal, Symmetrical, Series: MA36, 75 mm Inside Dia, 85 mm Outside Dia, 92 Durometer, 12 mm Width, U Cross Section, -40 to 100 deg C, Thermoplastic Polyurethane
Features:
- Wear resistance
- Resistance to pressure
- Abrasion resistance
- Hydrolysis resistance
- Extrusion resistance
- Oil resistance
- Compression set resistance
- Ease of installation
- Shallow U-cup increases seal squeeze
Specs:
| Cross Section Shape | U |
|---|---|
| Durometer | 92 |
| Temperature Rating | -40 to 100 deg C |
| Inside Diameter | 75 mm |
| Outside Diameter | 85 mm |
| Material | Thermoplastic Polyurethane |
| Width | 12 mm |
| Type | Symmetrical |
| Series | MA36 |
Packaging:
| Brand | PEER Bearing |
| Model | POS1752725VH |
| Brand | Century |
| Model | VB2034V1 |
| Brand | SIEGMA |
| Model | 5GU20KB |
| Brand | Harwal |
| Model | 61 x 71 x 06U43 |
| Brand | NSK Bearings |
| Model | 21307CDE4 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/