We never sell your data to third parties
Dichtomatik MA39-14371812-312 polyurethane rod seal for hydraulic cylinder applications. Double lip design provides reliable sealing in rod groove configurations. Suitable for hydraulic and pneumatic systems. Operating temperature range: -30°F to +200°F.
MODEL MA39-14371812-312
This vendor has a minimum order quantity of 10. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Brand Minimum Order Quantity: 10
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
U-Shape
Domestic/Import
Import
Durometer
92
I.D.
1.437 in
Material
Thermoplastic Polyurethane
O.D.
1.812 in
Series
MA39
Temperature Rating
-40 to 212 deg F
Type
Double Lip
Width
0.312 in
Dichtomatik Dichtomatik MA39-14371812-312
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > U-Cups
DICHTOMATIK U-Cup Seal, Double Lip, Series: MA39, 1.437 in ID, 1.812 in OD, 92 Durometer, 0.312 in Width, U-Shape Cross Section, -40 to 212 deg F, Thermoplastic Polyurethane, Import
Features:
- Wear resistance
- Resistance to pressure
- Abrasion resistance
- Hydrolysis resistance
- Extrusion resistance
- Oil resistance
- Compression set resistance
- Ease of installation
- Second sealing lip provides great seal ability and seal stability
- 6000 psi pressure rating
Specs:
| Cross Section Shape | U-Shape |
|---|---|
| Durometer | 92 |
| Temperature Rating | -40 to 212 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 1.437 in |
| Outside Diameter | 1.812 in |
| Material | Thermoplastic Polyurethane |
| Width | 0.312 in |
| Type | Double Lip |
| Series | MA39 |
Packaging:
| Brand | MRO Supply |
| Model | F2406-12-06-O |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/