We never sell your data to third parties
Dichtomatik MA39-55006000-562 polyurethane double lip rod seal for hydraulic cylinder applications. This inch-sized seal provides reliable sealing in rod groove configurations. Suitable for temperatures from -30°F to +200°F.
MODEL 67159230
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$28.51 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
U-Shape
Domestic/Import
Import
Durometer
92
I.D.
5-1/2 in
Material
Thermoplastic Polyurethane
O.D.
6 in
Series
MA39
Temperature Rating
-40 to 212 deg F
Type
Double Lip
Width
9/16 in
Dichtomatik Dichtomatik MA39-55006000-562
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > U-Cups
DICHTOMATIK U-Cup Seal, Double Lip, Series: MA39, 5-1/2 in ID, 6 in OD, 92 Durometer, 9/16 in Width, U-Shape Cross Section, -40 to 212 deg F, Thermoplastic Polyurethane, Import
Features:
- Wear resistance
- Resistance to pressure
- Abrasion resistance
- Hydrolysis resistance
- Extrusion resistance
- Oil resistance
- Compression set resistance
- Ease of installation
- Second sealing lip provides great seal ability and seal stability
- 6000 psi pressure rating
Specs:
| Cross Section Shape | U-Shape |
|---|---|
| Durometer | 92 |
| Temperature Rating | -40 to 212 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 5-1/2 in |
| Outside Diameter | 6 in |
| Material | Thermoplastic Polyurethane |
| Width | 9/16 in |
| Type | Double Lip |
| Series | MA39 |
Packaging:
SKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read more| Brand | Bando |
| Model | 300-KPS8M-720 |
| Brand | Boston Gear |
| Model | SSF7210-30KCT-B5-JS3 |
SKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/