We never sell your data to third parties
Dichtomatik MA43-90X99.4X7.1 PTFE rod seal with metal spring for hydraulic cylinder applications. Dimensions: 90mm x 99.4mm x 7.1mm. PTFE provides excellent chemical resistance and a temperature range of -100°F to +500°F (-73°C to +260°C). Suitable for rod sealing in hydraulic and pneumatic systems.
MODEL 67110502
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$101.33 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
U
I.D.
90 mm
Material
PTFE
O.D.
99.4 mm
Series
MA43
Width
7.1 mm
Dichtomatik Dichtomatik MA43-90X99.4X7.1
UPC: | UNSPSC: 31410200 | GTIN:
Gaskets & Packing > Hydraulic Actuator Seals > Hydraulic U-Cups
DICHTOMATIK U-Cup Seal, Series: MA43, 90 mm Inside Dia, 99.4 mm Outside Dia, 7.1 mm Width, U Cross Section, PTFE
Specs:
| Cross Section Shape | U |
|---|---|
| Inside Diameter | 90 mm |
| Outside Diameter | 99.4 mm |
| Material | PTFE |
| Width | 7.1 mm |
| Series | MA43 |
Packaging:
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 53328-U |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/