We never sell your data to third parties
Dichtomatik MA43-95X104.4X7.1 PTFE piston seal with metal spring for hydraulic cylinder applications. Dimensions: 95mm x 104.4mm x 7.1mm. PTFE material provides a temperature range of -100°F to +500°F (-73°C to +260°C). Suitable for high-pressure reciprocating sealing.
MODEL 67110503
This product has a minimum order quantity of (6 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$104.06 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(6 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
U
I.D.
95 mm
Material
PTFE
O.D.
104.4 mm
Series
MA43
Width
7.1 mm
Dichtomatik Dichtomatik MA43-95X104.4X7.1
UPC: | UNSPSC: 31410200 | GTIN:
Gaskets & Packing > Hydraulic Actuator Seals > Hydraulic U-Cups
DICHTOMATIK U-Cup Seal, Series: MA43, 95 mm Inside Dia, 104.4 mm Outside Dia, 7.1 mm Width, U Cross Section, PTFE
Specs:
| Cross Section Shape | U |
|---|---|
| Inside Diameter | 95 mm |
| Outside Diameter | 104.4 mm |
| Material | PTFE |
| Width | 7.1 mm |
| Series | MA43 |
Packaging:
| Brand | MRO Supply |
| Model | NVN-2204-SS |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | NU 322 ECJ |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/