MA44-140X127.8X9.5
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik MA44-140X127.8X9.5 is a PTFE piston seal with a metal spring for hydraulic cylinder applications. Dimensions: 140mm outer diameter, 127.8mm inner diameter, 9.5mm height. PTFE material provides a temperature range of -100°F to +500°F (-73°C to +260°C). Suitable for high-pressure reciprocating sealing.
MODEL MA44-140X127.8X9.5
BRAND
SKU
UOM
each
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
U
I.D.
140 mm
Material
PTFE
O.D.
127.8 mm
Series
MA44
Width
9.5 mm
Dichtomatik Dichtomatik MA44-140X127.8X9.5
UPC: | UNSPSC: 31410200 | GTIN:
Gaskets & Packing > Hydraulic Actuator Seals > Hydraulic U-Cups
DICHTOMATIK U-Cup Seal, Series: MA44, 140 mm Inside Dia, 127.8 mm Outside Dia, 9.5 mm Width, U Cross Section, PTFE
Specs:
Cross Section ShapeU
Inside Diameter140 mm
Outside Diameter127.8 mm
MaterialPTFE
Width9.5 mm