MODEL 75027092
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Prices are subject to change
Select Quantity(62 minimum)
GET A QUOTE
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
U-Shape
Domestic/Import
Import
Durometer
90/70
I.D.
3 in
Material
Polyurethane/NBR
O.D.
3-1/2 in
Temperature Rating
-40 to 212 deg F
Type
Loaded Standard Lip
Width
0.562 in
Dichtomatik Dichtomatik PP25003000-562D
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > U-Cups
DICHTOMATIK NuPac™ U-Cup Seal, Loaded Standard Lip, 3 in ID, 3-1/2 in OD, 90/70 Durometer, 0.562 in Width, U-Shape Cross Section, -40 to 212 deg F, Polyurethane/NBR, Import
Features:
  • O-ring energizes the sealing lips for low pressure sealing
  • 6000 psi maximum operating pressure
Specs:
  • Cross Section Shape: U-Shape
  • Durometer: 90/70
  • Temperature Rating: -40 to 212 deg F
  • Domestic/Import: Import
  • Inside Diameter: 3 in
  • Outside Diameter: 3-1/2 in
  • Material: Polyurethane/NBR
  • Width: 0.562 in