We never sell your data to third parties
Dichtomatik PP37509500-625B is a symmetrical U-cup seal made from polyurethane 92 durometer with an integrated NBR 70 Shore A O-ring. This deep beveled loaded design provides reliable sealing in hydraulic cylinder applications. Suitable for temperatures from -30°F to +200°F.
MODEL PP37509500-625B
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
U-Shape
Domestic/Import
Import
Durometer
90/70
I.D.
9-1/2 in
Material
Polyurethane/NBR
O.D.
10-1/4 in
Temperature Rating
-40 to 212 deg F
Type
Beveled Lip Loaded
Width
5/8 in
Dichtomatik Dichtomatik PP37509500-625B
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > U-Cups
DICHTOMATIK NuPac U-Cup Seal, Beveled Lip Loaded, 9-1/2 in ID, 10-1/4 in OD, 90/70 Durometer, 5/8 in Width, U-Shape Cross Section, -40 to 212 deg F, Polyurethane/NBR, Import
Features:
- O-ring energizes the sealing lips for low pressure sealing
- 6000 psi maximum operating pressure
Specs:
| Cross Section Shape | U-Shape |
|---|---|
| Durometer | 90/70 |
| Temperature Rating | -40 to 212 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 9-1/2 in |
| Outside Diameter | 10-1/4 in |
| Material | Polyurethane/NBR |
| Width | 5/8 in |
| Type | Beveled Lip Loaded |
Packaging:
SKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read moreSKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read moreSKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreSKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read moreSKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read moreSKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/