S05-110X125X11
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik S05-110X125X11 is a rod seal constructed from NBR rubber with an NBR-impregnated fabric reinforcement. Designed for hydraulic cylinder applications, it provides reliable sealing on the rod. Dimensions: 110mm inner diameter, 125mm outer diameter, 11mm height. Suitable for use in hydraulic and pneumatic systems requiring a durable fabric-reinforced seal.
MODEL S05-110X125X11
BRAND
SKU
UOM
each
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Durometer
80
I.D.
110 mm
Material
Nitrile Rubber
O.D.
125 mm
Series
N05
Temperature Rating
-30 to 100 deg C
Width
11 mm
Dichtomatik Dichtomatik S05-110X125X11
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Hydraulic Actuator Seals > Hydraulic Rod & Piston Seals
DICHTOMATIK Rod Seal, Series: N05, 110 mm Inside Dia, 125 mm Outside Dia, 11 mm Width, 80 Durometer, -30 to 100 deg C, Nitrile Rubber
Features:
  • The N05 seal requires relatively small installation housings
  • Due to the compact fabric back, intrusion into the extrusion gap is prevented
Specs:
  • Durometer: 80
  • Temperature Rating: -30 to 100 deg C
  • Inside Diameter: 110 mm
  • Outside Diameter: 125 mm
  • Material: Nitrile Rubber
  • Width: 11 mm