We never sell your data to third parties
Dichtomatik S31-340X364X8.1 40% bronze filled PTFE buffer rod seal with an NBR70 O-ring energizer. Designed for hydraulic cylinder rod sealing applications, it provides low friction and high wear resistance. Dimensions: 340mm inner diameter, 364mm outer diameter, 8.1mm height. Temperature range: -100°F to +500°F.
MODEL S31-340X364X8.1
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Light Green
Durometer
00A
I.D.
340 mm
Material
PTFE
O.D.
364 mm
Series
S31
Temperature Rating
-30 to 100 deg C
Type
Single Acting
Width
8.1 mm
Dichtomatik Dichtomatik S31-340X364X8.1
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Hydraulic Actuator Seals > Hydraulic Rod & Piston Seals
DICHTOMATIK Buffer Rod Seal, Single Acting, Series: S31, 340 mm Inside Dia, 364 mm Outside Dia, 8.1 mm Width, 00A Durometer, -30 to 100 deg C, PTFE, Light Green
Features:
- E suitable for 1-sided pressure load
- POR designed PTFE seal with an O-ring energising element
- 31 profile
Specs:
| Durometer | 00A |
|---|---|
| Temperature Rating | -30 to 100 deg C |
| Inside Diameter | 340 mm |
| Outside Diameter | 364 mm |
| Material | PTFE |
| Color | Light Green |
| Width | 8.1 mm |
| Type | Single Acting |
| Series | S31 |
Packaging:
SKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read more| Brand | Timken Belts |
| Model | R8VK1500-4 |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | 6203-ZZD-NR-C3 |
| Brand | Remke |
| Model | 109Q0020M |
SKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/