We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik TRO19 75186769 ROD SEAL ROD TEE SEAL NITRILE WITH NYLON BACK UP RINGS
MODEL 75186769
This vendor has a minimum order quantity of 5. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (2 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$11.42 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(2 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 5
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
T-Shape
Durometer
70
I.D.
1.312 in
Material
NBR
O.D.
1.562 in
Series
TRO
Temperature Rating
-40 to 212 deg F
Type
3-Piece
Width
0.185 in
Dichtomatik Dichtomatik TRO19
UPC: | UNSPSC: 31411705 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > T-Seals
DICHTOMATIK Rod Tee Seal, 3-Piece, Series: TRO, 1.312 in ID, 1.562 in OD, 70 Durometer, 0.185 in Width, T-Shape Cross Section, -40 to 212 deg F, NBR
Features:
- High pressure rating of 7500 psi
- Split back-up rings for easy installation
- Resists spiral failure
- Fits in standard O-ring groove
- Provides double action sealing
- Replaces 219 size O-ring
Specs:
| Cross Section Shape | T-Shape |
|---|---|
| Durometer | 70 |
| Temperature Rating | -40 to 212 deg F |
| Inside Diameter | 1.312 in |
| Outside Diameter | 1.562 in |
| Material | NBR |
| Width | 0.185 in |
| Type | 3-Piece |
| Series | TRO |
Packaging:
| Brand | Cortina |
| Model | 07-800-4053 |
| Brand | Champion |
| Model | CT150-15/16 |
| Brand | Balax |
| Model | 43290-00T |
| Brand | Lenox Tools |
| Model | 20576800RG |
| Brand | TB Woods |
| Model | 662B |
| Brand | Chicago-Latrobe |
| Model | 56704 |
| Brand | Chicago-Latrobe |
| Model | 56701 |
| Brand | TB Woods |
| Model | 862B |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/