We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik TRO28 75186776 Rod Seal Rod Tee Seal Nitrile With Nylon Back Up Rings
MODEL 75186776
This vendor has a minimum order quantity of 6. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (2 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$9.78 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(2 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 6
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
T-Shape
Durometer
70
I.D.
2-1/8 in
Material
NBR
O.D.
2-1/2 in
Series
TRO
Temperature Rating
-40 to 212 deg F
Type
3-Piece
Width
0.28 in
Dichtomatik Dichtomatik TRO28
UPC: | UNSPSC: 31411705 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > T-Seals
DICHTOMATIK Rod Tee Seal, 3-Piece, Series: TRO, 2-1/8 in ID, 2-1/2 in OD, 70 Durometer, 0.28 in Width, T-Shape Cross Section, -40 to 212 deg F, NBR
Features:
- High pressure rating of 7500 psi
- Split back-up rings for easy installation
- Resists spiral failure
- Fits in standard O-ring groove
- Provides double action sealing
- Replaces 330 size O-ring
Specs:
| Cross Section Shape | T-Shape |
|---|---|
| Durometer | 70 |
| Temperature Rating | -40 to 212 deg F |
| Inside Diameter | 2-1/8 in |
| Outside Diameter | 2-1/2 in |
| Material | NBR |
| Width | 0.28 in |
| Type | 3-Piece |
| Series | TRO |
Packaging:
| Brand | Pfannenberg |
| Model | 28250051610 |
| Brand | WEG |
| Model | BRC-016V10 |
| Brand | Kipp |
| Model | K0390.201X125 |
| Brand | Cleveland |
| Model | C25981 |
| Brand | Bando |
| Model | 3VX900 |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | AA088504 |
| Brand | Bando |
| Model | 6C68 |
| Brand | MasterDrive |
| Model | 2517-1.1/16 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/