We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik N3.00X053.09 is an NBR (Nitrile Butadiene Rubber) 70 Shore A O-ring for static and dynamic sealing applications. It has an inner diameter of 53.09mm and a cross section of 3.00mm. The operating temperature range is -40°F to +250°F (-40°C to +121°C). Suitable for use in hydraulic, pneumatic, and industrial sealing systems.
MODEL N3.00X053.09
This vendor has a minimum order quantity of 193. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Brand Minimum Order Quantity: 193
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross section
3.00
Cross Section
3 mm
Durometer
70 Shore A
I.D.
53.09
Inside Diameter
53.09 mm
Outside Diameter
59.09 mm
Temperature Range
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik N3.00X053.09
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 53.09 mm Inside Dia, 59.09 mm Outside Dia, Cross Section: 3 mm, Circular Torus Cross Section, 70 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, Nitrile Rubber, Black, Import
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases
Specs:
| Cross Section | 3 mm |
|---|---|
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 70 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 53.09 mm |
| Outside Diameter | 59.09 mm |
| Material | Nitrile Rubber |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | FDA Compliant | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read more| Brand | Dichtomatik |
| Model | K02-60X45X9.5 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 8600-0325N2 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 22308 M C/3 |
SKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/