We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik V5.33X018.42 is a FKM (Viton) 70 Shore A O-ring for static and dynamic sealing applications. Inner diameter: 18.42mm, cross section: 5.33mm. Temperature range: -13°F to +400°F (-25°C to +204°C). Suitable for use in hydraulic, pneumatic, and industrial sealing systems.
MODEL V5.33X018.42
This vendor has a minimum order quantity of 46. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Brand Minimum Order Quantity: 46
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross section
5.33
Cross Section
5.33 mm
Durometer
75 Shore A
I.D.
18.42
Inside Diameter
18.42 mm
Outside Diameter
29.08 mm
Temperature Range
40 to 120 deg F
Weight
0.0068 lb
Dichtomatik Dichtomatik V5.33X018.42
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 18.42 mm Inside Dia, 29.08 mm Outside Dia, Cross Section: 5.33 mm, Circular Torus Cross Section, 75 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, FKM, Green, Import
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases, synthetic oils and greases, motor, transmission and ATF oils up to 150 deg C
- Very good weathering, ozone and aging resistance
- Very low gas permeability
Specs:
| Cross Section | 5.33 mm |
|---|---|
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 75 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 18.42 mm |
| Outside Diameter | 29.08 mm |
| Material | FKM |
| Color | Green |
Packaging:
- Weight: 0.0068 lb
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
| Brand | Bell & Gossett |
| Model | 1EF016LF |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | V3.00X024.6 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/