We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik V2.40X010.8 67025017 JIS P11 Metric O-ring
MODEL 67025017
This vendor has a minimum order quantity of 150. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (31 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$0.35 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(31 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 150
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross section
2.40
Cross Section
2.4 mm
Durometer
80 Shore A
I.D.
10.80
Inside Diameter
10.8 mm
Outside Diameter
15.6 mm
Temperature Range
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik V2.40X010.8
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 10.8 mm Inside Dia, 15.6 mm Outside Dia, Cross Section: 2.4 mm, Circular Torus Cross Section, 80 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, FKM, Black, Import
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases, synthetic oils and greases, motor, transmission and ATF oils up to 150 deg C
- Very good weathering, ozone and aging resistance
- Very low gas permeability
Specs:
| Cross Section | 2.4 mm |
|---|---|
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 80 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 10.8 mm |
| Outside Diameter | 15.6 mm |
| Material | FKM |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
| Brand | System Plast |
| Model | VG-682-SS-2-2 |
| Brand | Omron |
| Model | E3T-SL23 |
| Brand | Goulds |
| Model | 07FH4007SP |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/