We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik N8-90-025 is an NBR (Nitrile Butadiene Rubber) 90 Shore A contoured backup ring designed for anti-extrusion protection in high-pressure sealing applications. This backup ring prevents O-ring or U-cup extrusion under pressure, extending seal life in hydraulic and pneumatic systems. Suitable for temperatures from -40°F to +250°F.
MODEL 75171768
This vendor has a minimum order quantity of 157. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (32 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$0.33 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(32 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 157
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
Contoured
Dash Number
8-025
Durometer
90 Shore A
I.D.
1.205 in
Material
Buna-N
Temperature Rating
-40 to 250 deg F
Thickness
0.049 in
Width
0.053 in
Dichtomatik Dichtomatik N8-90-025
UPC: | UNSPSC: 30181800 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > Backup Rings
DICHTOMATIK Back-Up Ring, 1.205 in Inside Dia, 0.053 in W, 0.049 in Thickness, Contoured Cross Section, Dash Number: 8-025, 90 Shore A Durometer, -40 to 250 deg F, Buna-N
Specs:
| Dash Number | 8-025 |
|---|---|
| Cross Section Shape | Contoured |
| Durometer | 90 Shore A |
| Temperature Rating | -40 to 250 deg F |
| Inside Diameter | 1.205 in |
| Material | Buna-N |
| Thickness | 0.049 in |
| Width | 0.053 in |
Packaging:
SKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreSKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read moreSKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read more| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-401268 |
| Brand | Kipp |
| Model | K2128.1502205X30 |
| Brand | E-Z Lok |
| Model | EK20910 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 14MGT-1610-125 |
SKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreSKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read moreSKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/