We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik N2.00X030 67004237 Metric O-ring
MODEL 67004237
This vendor has a minimum order quantity of 582. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (121 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$0.09 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(121 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 582
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross section
2.00
Cross Section
2 mm
Durometer
70 Shore A
I.D.
30.00
Inside Diameter
30 mm
Outside Diameter
34 mm
Temperature Range
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik N2.00X030
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 30 mm Inside Dia, 34 mm Outside Dia, Cross Section: 2 mm, Circular Torus Cross Section, 70 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, Nitrile Rubber, Black, Import
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases
Specs:
| Cross Section | 2 mm |
|---|---|
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 70 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 30 mm |
| Outside Diameter | 34 mm |
| Material | Nitrile Rubber |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | FDA Compliant | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
| Brand | RAB Lighting |
| Model | A22-320LENS2T |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02110887UL |
| Brand | Falk |
| Model | 6760330 |
| Brand | Falk |
| Model | 6761277 |
| Brand | JW Winco |
| Model | 8NA08K |
| Brand | Falk |
| Model | 10615584 |
| Brand | Falk |
| Model | 6760974 |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | CB485644 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/