We never sell your data to third parties
Dichtomatik N3.00X037 NBR 70 Shore A O-ring for static and dynamic sealing applications. Inner diameter 37mm, cross section 3.00mm. Temperature range -40°F to +250°F (-40°C to +121°C). Suitable for hydraulic, pneumatic, and industrial sealing systems.
MODEL 67192071
This vendor has a minimum order quantity of 348. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (75 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$0.15 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(75 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 348
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross section
3.00
Cross Section
3 mm
Durometer
70 Shore A
I.D.
37.00
Inside Diameter
37 mm
Outside Diameter
43 mm
Temperature Range
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik N3.00X037
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 37 mm Inside Dia, 43 mm Outside Dia, Cross Section: 3 mm, Circular Torus Cross Section, 70 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, Nitrile Rubber, Black, Import
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases
Specs:
| Cross Section | 3 mm |
|---|---|
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 70 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 37 mm |
| Outside Diameter | 43 mm |
| Material | Nitrile Rubber |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | FDA Compliant | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read more| Brand | Gates Rubber |
| Model | 14ADV-2380-68 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 424-8M-85 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-830333 |
| Brand | Fasco |
| Model | 10DVR |
| Brand | Cutler Hammer |
| Model | MMX34AA9D0N0-0 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 385-5M-25 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 120MXL012 |
SKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/