We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik V7.00X057 is a FKM (Viton) 70 Shore A O-ring for static and dynamic sealing applications. Inner diameter 57mm, cross section 7.00mm. Temperature range -13°F to +400°F (-25°C to +204°C). Suitable for use in hydraulic, pneumatic, and industrial sealing systems.
MODEL 67012373
This product has a minimum order quantity of (11 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross section
7.00
Cross Section
7 mm
Durometer
80 Shore A
I.D.
57.00
Inside Diameter
57 mm
Outside Diameter
71 mm
Temperature Range
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik V7.00X057
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 57 mm Inside Dia, 71 mm Outside Dia, Cross Section: 7 mm, Circular Torus Cross Section, 80 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, FKM, Black, Import
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases, synthetic oils and greases, motor, transmission and ATF oils up to 150 deg C
- Very good weathering, ozone and aging resistance
- Very low gas permeability
Specs:
| Cross Section | 7 mm |
|---|---|
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 80 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 57 mm |
| Outside Diameter | 71 mm |
| Material | FKM |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read moreSKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreSKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read more| Brand | KSM |
| Model | 1616 2RS |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | PP25004000-562D |
| Brand | KSM |
| Model | 1614 2RS |
| Brand | U.S. Seal Mfg. |
| Model | PS-5717 |
| Brand | U.S. Seal Mfg. |
| Model | VG-3029 |
SKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read moreSKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreSKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/