We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik N3.00X073 75133291 Metric O-ring
MODEL 75133291
This vendor has a minimum order quantity of 101. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (21 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$0.52 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(21 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 101
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross section
3.00
Cross Section
3 mm
Durometer
70 Shore A
I.D.
73.00
Inside Diameter
73 mm
Outside Diameter
79 mm
Temperature Range
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik N3.00X073
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 73 mm Inside Dia, 79 mm Outside Dia, Cross Section: 3 mm, Circular Torus Cross Section, 70 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, Nitrile Rubber, Black, Import
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases
Specs:
| Cross Section | 3 mm |
|---|---|
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 70 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 73 mm |
| Outside Diameter | 79 mm |
| Material | Nitrile Rubber |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | FDA Compliant | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read moreSKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/